Organizacja przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania

Mogłoby się wydawać, że organizacja przeprowadzki jest czymś łatwym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Trzeba zadbać o szereg istotnych kwestii, które nie dotyczą wyłącznie spakowania rzeczy do kartonów i przetransportowania wszystkiego do nowego miejsca zamieszkania. Należy także zająć się formalnościami i to z dużym wyprzedzeniem. O wielu rzeczach łatwo zapomnieć, dlatego warto wszystko zapisać i odhaczać zrobione już zadania.

Czas na przeprowadzkę!

W przypadku samodzielnej przeprowadzki dobry plan i zorganizowanie to podstawa. Warto spisać na kartce wszystkie elementy wyposażenia, które mają zostać spakowane, co ułatwi dobór odpowiednich kartonów, worków foliowych i próżniowych, dużych toreb plastikowych. Niezbędne staje się także wymeldowanie i zameldowanie, przeniesienie lub rozwiązanie umowy z dostawcami mediów. Należy także rozliczyć się ze spółdzielnią mieszkaniową, zmienić dokumenty zawierające adres zamieszkania.

Przeprowadzka wiąże się z przede wszystkim z pakowaniem. Do zabrania jest cały dobytek, więc należy go odpowiednio przygotować do transportu, aby nic się nie uległo zniszczeniu. Istotne jest jak najdokładniejsze opisanie kartonów, aby wiedzieć, jaka jest ich zawartość. Ułatwi to późniejsze rozpakowywanie w miejscu docelowym. Do owijania świetnie sprawdzają się folie bąbelkowe, gazety, ręczniki i inne tekstylia. Najpierw zaleca się zacząć pakowanie od przedmiotów rzadko używanych.

O czym pamiętać podczas przeprowadzki?

Na koniec pozostaje bagaż podręczny, w którym znajdzie się wszystko co najpotrzebniejsze typu bielizna, podstawowe ubrania, przybory toaletowe, medykamenty, klucze, dokumenty, ładowarka do telefonu. Warto mieć w plecaku lub torbie cenne przedmioty, aby zmniejszyć ryzyko i zgubienia. Po wprowadzeniu do nowego mieszkania lub domu nie uda się wszystkiego rozpakować od razu, dlatego warto przygotować sobie już zawczasu podręczny bagaż, aby mieć najważniejsze rzeczy pod ręką i nie musieć ich szukać w kartonach.

Istotne jest zorganizowanie na czas przeprowadzki odpowiedniego transportu do przewiezienia wszystkich rzeczy. Jeśli nie ma przedmiotów wielkogabarytowych, to wystarczający będzie własny środek transportu, można także poprosić o pomoc członków rodziny lub znajomych. Trudności pojawiają się w przypadku dużego sprzętu, mebli, materaca. Warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która dysponuje odpowiednim pojazdem i doświadczonymi pracownikami. Zajmą się załadunkiem i rozładunkiem wszystkiego w miejscu docelowym. Duży bus jest bardzo pakowny, co umożliwia przewiezienie rzeczy za jednym razem.